درمان کیست موئی یا پیلونیدال

درمان کیست موئی یا پیلونیدال توسط بهترین جراح متخصص 

کیست موئی یعنی جمع شدن مو زیر پوست این اتفاق معمولاً در بالای خط باسن و انتهای ستون فقرات رخ می دهد وقتی مسیر حرکت رشد مو تغییر می کند یک حفره زیر پوست ایجاد می شود که باعث تورم، تغییر رنگ، عفونت و درد می شود درصورتیکه این بیماری درمان نشود چرک توسعه پیدا می کند و سلامتی بیمار به خطر می افتد. آمار ابتلا به کیست موئی در آقایان بیشتر از خانم ها است نشانه کیست موئی تورم و سرخی با عرض  نیم سانت تا چند سانت در بالای مقعد می‌باشد. منتهی بعضی اوقات تورم و سرخی وجود ندارد و صرفاً ترشح عفونت و ترشح چرک یا درد برای بیمار در آن ناحیه وجود خواهد داشت. به ندرت کیست موئی در لاله گوش هم ایجاد می شود.

کیست موئی یا پیلونیدال چیست؟

عمل کیست موئی
جراحی کیست موئی
جراحی کیست موئی
جراحی کیست موئی
جراحی کیست موئی

1

2

3

4

کیست موئی با روشی به نام کاریداکیس درمان می شود ،در این روش 1% احتمال عود مجدد وجود دارد و 99% درمان قطعی انجام خواهد شد. در روش درمان کاریداکیس بهبودی کامل زخم پس از درمان نهایتاً 1.5هفته است اصولاً بیمار از فردای جراحی می تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد در این درمان لیزر وظیفه برش دادن به سطح پوست و آبسه پایلونیدال را دارد و تقریباً همانند یک تیغ جراحی عمل می کند. پزشک پس از مشاهد کیست موئی اقدام به خارج کردن پیلونیدال از داخل حفره می نماید. معمولاً جراحی کیست موئی حدود 45دقیقه زمان می برد. دکتر قمری درمان این بیماری را در کمتر از 10دقیقه به اتمام می‌رساند سرعت عمل بالای ایشان بخاطر تجربه بسیار طولانی مدت شان در امر جراحی است.

 کیست موئی چگونه درمان می شود؟

1:روش باز گذاشتن کیست موئی در این روش تمام حفره به همراه بخشی از پوست برداشته می شود و زخم به صورت حفره باز می ماند حدود دو ماه طول می کشد تا جای زخم کاملاً خوب شود در این مدت می بایست هر روز دو تا سه بار زخم شستشو و پانسمان شود، ویژگی درمان باز کیست موئی این است که عفونت مدام خارج می شود.

2:شیوه بستن ساده زخم، پس از خارج کردن کیست موئی پزشک با بخیه ضخیم و قدرتمند دو طرف زخم را به هم می رساند تا فضای خالی  پر شود این روش درمان خیلی توسیه نمی شود چون احتمال عود کردن زخم و باز شدن مجدد وجود دارد
3:دوختن لبه های بیرونی به کف زخم و باز نگه داشتن کیست موئی این روش تقریباً مشابه روش اول است ولی سرعت ترمیم بیشتر می شود و بیمار در عرض یک ماه بهبود می یابد
4:روش باز کردن سقف سینوسها و تراشیدن لایه داخلی در این روش درمان ، سینوس پایلوندال برداشته نمی شود و فقط لایه هائی از کیست موئی برداشته می شود این روش ساده ترین روش درمان است منتهی احتمال عود مجدد بالا تر از روشهای دیگر می باشد.این روش به روش کورتاژ معروف است
5:بستن زخم با استفاده از جراحی پلاستیک در این روش پس از خالی کردن کامل کیست موئی با روشهای درمان پلاستیک گودی حفره کاملاً پر می شود در این روش سرعت ترمیم بسیار بالا است.  نقطه ضعف این روش این است که چون  کل یا بخشی از محل اسکار ترمیم در خط وسط باسن قرار می گیرد و پوست این ناحیه بسیار ضعیف می باشد و کشش های زیادی توسط پوست تحمل می شود احتمال عود وجود دارد.
6:بستن زخم به روش کاریداکیس روشی برای بستن زخم پیش از خارج کردن کیست موئی است که نوعی روش جراحی پلاستیک می باشد. علاوه بر آنکه، گودی بین دو سرین اصلاح می گردد، خط اسکار محل ترمیم زخم نیز به یکی از دو طرف منتقل می شود. بنابراین از تمام علل زمینه ای که ممکن است باعث عود بیماری شوند، پیشگیری می گردد.​​​​​​​

کیست موئی با چه روشهائی درمان می شود؟ 
جراح کیست موئی در تهران

کیست موئی که خارج می‌شود مستعد عفونت می باشد لذا محل زخم پانسمان می شود این پانسمان تا 4روز درمحل می ماند تا چند هفته باید پانسمان توسط بیمار در خانه به صورت روزانه تعویض شود البته این مسئله به نوع درمان بستگی دارد بعضی اوقات احتمال دارد به پانسمان مجدد نیازی نباشد که دکتر قمری شما را در این رابطه راهنمائی می کند. درتمام موارد که جراحی صورت می گیرد چرک خشک کن خوراکی تجویز می گردد. احتمال دارد اگر ترشحات محل جراحی زیاد باشد داخل زخم لوله درن گذاشته شود تا ترشحات خارج گردد. اگر بخیه زده شود بسته به تجویز دکتر قمری بین یک تا سه هفته بخیه ها کشیده می شود. بسته به نوع درمان کیست موئی دوره نقاهت شما متفاوت است که احتمال دارد بین یک تا هفت روز زمان ببرد تا بتوانید به کارهای روزمره خود برسید.

مراقبت پس از عمل و نقاهت
درمان کیست موئی

کیست موئی با دلایل متعددی ظهور پیدا می کند. عده ای از پزشکان بر این باور هستند که در بعضی افراد حفره ای مادرزادی بین دوسیرن باسن شان وجود دارد و این حفره زمینه ساز برگشت مو به داخل است. این نظریه رد نشده ولی در بین اکثر پزشکان خیلی قابل قبول نمی باشد. فرضیه دیگر برای علت کیست موئی این است که مو با جهت مخالف رشد می کند و به داخل پوست باز می گردد سپس حفره ای ایجاد می نماید و به مرور با رشد مو این حفره بزرگتر خواهد شد، در ادامه روند رشد مو  حفره عمیق تر می شود و در نهایت عفونت شکل می گیرد. در افراد پر مو و چاق احتمال ایجاد پیلونیدال بیشتر است. نشستن بیش از حد و سایش دو سرین باسن که در راه رفتن های طولانی مدت ایجاد می شود، التهاب و عفونت بیشتر  را رقم می‌زند و در نهایت یک حفره ی چرکی در حال گسترش به وجود می آید. افرادی که سنگین وزن هستند و چاق می‌باشند و تراکم موی بیشتری دارند در معرض بیشتر ابتلا به کیست موئی قرار می گیرند. نشست بیش از حد روی صندلی یکی از عوامل اصلی پیلونیدال می باشد که می تواند افراد سبک وزن را هم درگیر این بیماری نماید .نمی توان گفت این بیماری در بین خانم‌ها وجود ندارد ولی احتمال وقوع کیست موئی در خانم ها بسیار کمتر است. گاهی اوقات کیست موئی در ناحیه زیر بغل، کشاله ها و لاله گوش دیده می شود که علت آن همان برگشت مو به داخل می باشد. در زمان قدیم این بیماری بین رانندگان جیپ شایع بود و بخاطر همین مورد در کتاب های پزشکی قدیمی از این بیماری با نام بیماری رانندگان جیپ نام برده شده است. 

کیست موئی به چه علتی ایجاد می شود؟
عمل کیست موئی