جواب سوال شما که آیا می توانم کامپوزیت کنم یا باید ارتودنسی انجام بدهم در ادامه داده شده. پس مطالعه تا انتهای این متن برای شما ضروری است

نیاز به ارتودنسی یا لمینیت ؟

نیاز به ارتودنسی یا لمینیت

چه افرادی نیاز به ارتودنسی دارند؟ چرا لمینیت نباید جایگزین ارتودنسی شود؟

اصلاح طرح لبخند موضوعی است که این روزها فکر اکثر افراد جامعه را به خود درگیر کرده. در واقع می‌توان گفت امروزه داشتن لبخند زیبا و دندان‌های مرتب به یک امر ضروری برای حضور در جامعه، به خصوص برای افرادی که جایگاه اجتماعی بالایی دارند، تبدیل شده است. از این رو نیاز به ارتودنسی و لمینیت دو روش پرطرفدار در جهان برای انجام این کار هستند. با اینکه لیمینیت دندان یک روش درمانی نیست و بیشتر برای زیبایی بخشیدن به خط لبخند انجام می‌شود، اما امروزه بسیاری افراد از این روش به عنوان ارتودنسی سریع استفاده می‌کنند.

ارتودنسی از لحاظ پزشکی و سلامتی بهترین روش برای درمان ایرادات دندانی است. روشی که به واسطه اهمیت زیاد آن در علم دندانپزشکی پیشرفت‌های زیادی تاکنون داشته. با این حال بازهم افرادی بدون آگاهی و مشورت با یک متخصص ارتودنستیست به سراغ روش‌های سریع اصلاح طرح لبخند، مانند لمینیت، می‌روند. در صورتی که لمینیت نمی‌تواند سلامت دندان‌هایی که نیاز به ارتودنسی دارند را تأمین کند. با توجه به اینکه انتخاب روش مناسب برای داشتن لبخند زیبا این روزها برای بسیاری از افراد به سؤال و دغدغه ای بزرگ تبدیل شده در ادامه این مطلب قصد داریم با جزئیات بیشتر به این موضوع بپردازیم. با ما  همراه باشید تا به شما بگوییم چه دندان‌هایی نیاز به ارتودنسی دارند و چه زمانی لمینیت کارایی دارد؟

ارتودنسی آمریکایی/ جوابگیری در کوتاه ترین مدت
ارتودنسی یا لمینیت
با ما در ادامه همراه باشید تا به شما بگوییم چه دندان‌هایی نیاز به ارتودنسی دارند و چه زمانی لمینیت کارایی دارد؟
مناسب مشکل پسندان / IPS کامپوزیت سوئیسی

4825494 - 0933

88015766 - 021

بهترین کامپوزیت دندان
کامپوزیت IPS
دکتر ماندا آیت الهی متخصص کامپوزیت
کامپوزیت ونیر

عکس، بیمار دکتر آیت الهی

عکس، بیمار دکتر آیت الهی

عکس، بیمار دکتر آیت الهی

عکس، بیمار دکتر آیت الهی

شاید جواب این سؤال به ظاهر ساده باشد. همانطور که می دانید، دندان‌های روی هم رفته و نامرتب از شایع‌ترین مواردی هستند که نیاز به ارتودنسی دارند. اما تنها این نوع دندان‌ها جزو موارد ضروری ارتودنسی نیستند. در برخی موارد به خصوص در کودکان تشخیص نیاز به ارتودنسی با بررسی الگوی رشد فک‌ها و مقایسه آن با الگوی رشد طبیعی صورت توسط دندانپزشک انجام می‌پذیرد. در بزرگسالان تشخیص نیاز به ارتودنسی ساده‌تر بوده و با بررسی چند الگوی دندانی که به malocclusion معروف است انجام می‌شود. افرادی که این الگوها را در دندان‌های خود دارند کیس های ارتودنسی هستند. در ادامه الگوهای مختلف malocclusion را شرح خواهیم داد.

چه دندان‌هایی نیاز به ارتودنسی دارند؟

چه دندانهائی نیاز به ارتودنسی دارند

دکتر آیت الهی با در اختیار داشتن سال‌ها تجربه و علم کافی با بررسی همه جانبه سوابق بیماری افراد و نیز بررسی الگوی رشد فک‌ها و دندان‌ها مناسب‌ترین روش را برای ارتودنسی و اصلاح عیوب شکل دندان به بیماران خود پیشنهاد می‌دهد. تمامی درمان‌های انجام شده در مطب دکتر آیت الهی با تضمین بوده و شما می‌توانید با اطمینان کافی دوره درمانی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون مشکل پشت سر بگذارید. 

دندان خرگوشی دندان جلو
روی هم نیامدن دندان
خط میانی نا بجای دندان
فاصله زیاد دندانها
جلو بودن فک با ارتودنسی
جلو بودن دندان بالا
نیاز به ارتودنسی

برآمدگی فوقانی یا اورجت:
در برآمدگی فوقانی دندان‌های فک بالا (معمولاً دندان‌های جلویی) به بیرون رانده می‌شوند و با یک خمیدگی خاص جلوتر از دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرند. کوچک بودن فک پایین یکی از دلایل به وجود آمدن این شرایط است. اما استفاده طولانی مدت از پستانک در کودکی و جویدن شصت نیز می‌تواند از دلایل دیگر آن باشد که در اثر فشار دادن دندان‌ها به بیرون باعث تغییر سقف دهان و شکل گیری دندان‌های فک بالا به این صورت شده است. نمونه بارز این عارضه نیز خواننده معروف بریتانیایی یعنی فردی مرکوری است! این موارد قطعاً نیاز به ارتودنسی خواهد داشت.

فاصله زیاد یا شلوغی دندان‌ها:
فاصله زیاد که به spacing و شلوغی دندان‌ها که به crowding مشهور هستند دو مورد بسیار شایع در جهان برای ارتودنسی هستند. وجود فاصله زیاد بین دندان‌ها و یا شلوغی بیش از حد دندان‌ها هر دو مشکلات و بیماری‌های لثه را در افراد افزایش می‌دهد. این دو مورد بهم ریختگی بیشتر به دلیل کوچکی دندان‌ها و یا کوچک بودن فک‌ها اتفاق می افتد. شلوغی بیش از حد دندان‌ها در دوران کودکی ممکن است از در آمدن صحیح دندان‌های دائمی و یا حتی از در آمدن آن‌ها به طور کلی جلوگیری کند. از این رو بهتر است در همان سنین کودکی نیز فرزند خود را برای تشخیص نیاز به ارتودنسی نزد دندانپزشک ماهر ببرید تا این موارد را قبل از حاد شدن تشخیص دهد.


خط میانی نابجا(Misplaced midline)
در برخی افراد فاصله شدید بین دندان‌ها تنها بین دو دندان جلویی ردیف بالا دیده می‌شود. در این موارد فاصله و خط میانی بین دندان‌های جلویی فک بالا با خط وسط دندان‌های پایین مطابقت ندارد. هرچند برای این موارد نیز انجام درمان ارتودنسی ارجعیت دارد، اما بسیاری از افراد به خصوص بزرگسالان برای درمان این عارضه به سراغ لمینیت می‌روند. البته که اگر در این روش دندان‌های اصلی فرد تراشیده نشود، ضرری نخواهد داشت.

باز بودن بین دو فک (open bite)
در افرادی که دچار عارضه open bite هستند، معمولاً دندان‌های آسیاب خلفی روی هم قرار می‌گیرند و مشکل خاصی ندارند. در حالی که دندان‌های جلویی فک بالا و پایین با روی هم قرار گرفتن یک فضای خالی بین دو ردیف به وجود می‌آورند. این حالت نیز بیشتر به دلیل جویدن شصت ایجاد می‌شود که بر روی شکل گیری لثه‌ها و سقف دهان تأثیر می‌گذارد. هرچند این مورد بیشتر در دندان‌های جلویی دیده شده اما ممکن است در دندان‌های کناری نیز اتفاق بی افتد. برای این افراد نیز دندانپزشک در همان دوران کودکی با توجه به عادات بد کودک می‌تواند تشخیص دهد که نیاز به ارتودنسی دارد یا نه.حالت آوربایت(over bite)
دیگر مورد شایعی که نیاز به ارتودنسی دارد آوربایت است. حالت آوربایت زمانی پیش می‌آید که در هنگام بستن دهان دندان‌های فک بالا دندان‌های فک پایین را بپوشانند. در حالت عادی پوشیده شدن نیمی از دندان‌های جلویی فک پایین با دندان‌های جلویی فک بالا طبیعی است. اما در افرادی که دندان‌های آور بایت دارند، کل دندان‌های فک پایین پوشیده شده و گاهی نیز در موارد شدید باعث برخورد دندان‌های پایین با سقف دهان و آسیب زدن به آن می‌شوند.

حالت آندر بایت(under bite)
این حالت در افرادی دیده می‌شود که در هنگام بستن دهان دندان‌های جلویی ردیف پایین آن‌ها جلوتر از دندان‌های ردیف بالا قرار می‌گیرند. دلیل رایج به وجود آمدن چنین حالتی نیز رشد غیر طبیعی فک‌ها در صورت است. چنین عارضه‌هایی اگر در کودکی به درستی تشخیص داده شوند، به راحتی در زمان کوتاه‌تر و با هزینه کمتر با ارتودنسی قابل درمان هستند.  

حالت کراس بایت(cross bite)
کراس بایت در بین حالات مختلف malocclusion بیشترین بهم ریختگی دندان را به خود اختصاص می‌دهد. در این عارضه که ممکن است در یک و یا هر دو فک دیده شود، دندان‌ها هرکدام در یک جهت ناهماهنگ در آمده و هیچکدام از دندان‌های جلویی یا عقبی هر دو فک به درستی روی هم قرار نمی‌گیرند. این حالت بیشترین تأثیر را بر روی زیبایی چهره فرد دارد. از این رو بهتر است درمان ارتودنسی در سنین پایین‌تر کودکی و یا نوجوانی انجام شود تا فرد اعتماد به نفس و زیبایی خود را هرچه زودتر به دست آورد.

رفتن به صفحه ارتودنسی

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، در مواردی که تنها فاصله بین چند دندان جلو دیده می‌شود می‌توان از لمینیت برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد. اما گاهی اوقات افراد با مراجعه به دندانپزشکان غیر متخصص و غیر متعهد با پیشنهادات عجیبی مواجه می‌شوند. در این موارد پزشک با وجود بهم ریختگی بین دندان‌ها بازهم روش ارتودنسی سریع یا همان لمینیت را به بیماران توصیه می‌کنند. در صورتی که چنین روشی برای اصلاح طرح شکل دندان‌ها توسط دندانپزشکان متخصص ابداً توصیه نمی‌شود.طبق نظر یک دندانپزشک معتبر حتی بهم ریختگی های سطحی نیز نیاز به ارتودنسی خواهد داشت و با ارتودنسی نامرئی متحرک قابل درمان خواهد بود.
        
در روش ارتودنسی سریع که بیشتر به دلیل تسریع در اصلاح شکل دندان‌ها و طرح لبخند انجام می‌شود، دندان‌های اصلی فرد که به احتمال زیاد بخش اعظم آن‌ها سالم هستند تراشیده شده و روی آن‌ها یک لایه ونیر کامپوزیتی یا سرامیکی قرار می‌گیرد. چنین روشی نه تنها راه حل درمانی برای برطرف کردن ایرادات دندانی نیست، بلکه در دراز مدت مشکلات عدیده‌ای را برای افراد به وجود می‌آورد.

تعهد یک دندانپزشک باتجربه ، این است که بافت اصلی دندان‌ها را تا حد امکان نگه دارد، زیرا هیچ بافت جایگزینی از جمله ونیر کامپوزیت حتی با بهترین جنس جایگزین بافت اصلی دندان نخواهد شد. از این رو بهتر است برای اصلاح شکل دندان‌های خود ابتدا به یک دندانپزشک حاذق مراجعه کرده و با مشورت او روش مناسب برای این کار را انتخاب کنید. تعهد یک دندانپزشک متخصص این است که بافت اصلی دندان‌ها را تا حد امکان نگه دارد، زیرا هیچ بافت جایگزینی از جمله ونیر کامپوزیت حتی با بهترین جنس جایگزین بافت اصلی دندان نخواهد شد. از این رو بهتر است برای اصلاح شکل دندان‌های خود ابتدا به یک دندانپزشک خبره مراجعه کرده و با مشورت او روش مناسب برای این کار را انتخاب کنید. در صورت نیاز به ارتودنسی نیز می‌توانید با توجه به شرایط دندان‌ها روش مورد نظر خود را انتخاب کنید تا ظاهر دلخواهتان در طول درمان از بین نرود.انجام لمینیت برای دندان‌های بهم ریخته تنها در زمانی قابل استفاده است که فاصله دندانی وجود داشته و یا در اثر شلوغی دندان‌ها مقداری از بافت دندان‌ها در اثر پوسیدگی خراب شده باشند. در این صورت تراش دادن دندان‌ها در حد کم ممکن است. اما برای موارد دیگر بهتر است با دندانپزشک متخصص مشورت کنید. دکتر آیت الهی توصیه می‌کند برای اصلاح عیوب ظاهری دندان‌های خود حتی الامکان به سراغ روش‌های شامل لمینیت نروید. زیرا به راحتی می‌توانید با انجام ارتودنسی و داشتن کمی صبر، سال‌ها از لبخند زیبای خود با دندان‌هایی سالم لذت ببرید.

در چه مواردی لمینیت (ارتودنسی سریع)  جایگزین ارتودنسی می‌شود؟

کامپوزیت دندان چیست

کامپوزیت IPS نیمی از دندانها

گاهی اوقات دندان‌ها پس از مرتب شدن دندان‌هایی که نیاز به ارتودنسی دارند نیز ممکن است ظاهر دلخواه فرد ایجاد نشود. معمولاً این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دندان‌ها کوچک بوده و یا در اثر پوسیدگی بین دندانی ظاهر زیبای خود را از دست داده‌اند. در این موارد می‌توان پس از انجام درمان ارتودنسی دندان‌ها را لمینیت کرد. مزیت این روش نسبت به درمان اساسی با لمینیت این است که در طول دوره ارتودنسی و پس از آن عیوب دندانی به طور کامل توسط دندانپزشک تشخیص داده شده و درمان می‌شود. بنابراین بخش اعظم دندان‌ها برای لمینیت حفظ خواهد شد.
البته در بسیاری از موارد دندان‌های درشت باعث بهم ریختگی شده‌اند. اکثر الگوهای دندانی که نیاز به ارتودنسی دارند نیز به دلیل بزرگ بودن دندان‌ها اتفاق می افتد. این دندان‌ها پس از ارتودنسی ظاهری بسیار زیبا پیدا می‌کنند و نیازی به لمینیت نخواهند داشت. در واقع پس از ارتودنسی با یک جرم گیری دندان‌های شما مانند دندان‌های لمینیت شده می‌درخشند.

آیا انجام لمینیت پس از ارتودنسی ممکن است؟
کامپوزیت سوئیسی

عکس، بیمار دکتر آیت الهی

ارتودنسی چقدر زمان می برد

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که بزرگسالان را برای رفع ایرادات شکل دندان به سمت لمینیت کردن یا ارتودنسی سریع می‌کشاند، زمان کوتاه این روش است. بسیاری از افراد بر اساس یک تصور غلط و قدیمی فکر می‌کنند ارتودنسی بین 1 تا 2 سال زمان می‌برد. در صورتی که پیشرفت علم دندانپزشکی در این چند سال این زمان را به کمتر از 8 ماه کاهش داده است. یعنی شما می‌توانید تنها در کمتر از 8 ماه دندان‌هایی سالم، مرتب و زیبا داشته باشید بدون اینکه در آینده با مشکلات و عوارض لمینیت مواجه شوید. بنابراین اگر دندان‌هایتان نیاز به ارتودنسی دارد، هرچه زودتر به یک دندانپزشک حرفه‌ای مراجعه کنید.
دکتر آیت الهی با تجربه بالا و علم به روز خود درمان ارتودنسی را حتی برای کیس های بسیار پیچیده با کمترین درد و کوتاه‌ترین زمان انجام خواهد داد. این کار در واقع با در اختیار داشتن جدیدترین دستگاه‌های دندانپزشکی و بهترین متریال برای ارتودنسی و نیز آگاهی از روش‌های به روز دنیا برای ارتودنسی توسط دکتر آیت الهی امکان پذیر شده است. دکتر آیت الهی پس از تشخیص نیاز به ارتودنسی بهترین روش برای انجام این کار را به بیماران پیشنهاد کرده و بیمار را از تمامی مراحل انجام کار مطلع می‌سازد. این کار موجب رضایت بسیار بیشتر بیمار از نتیجه کار شود.

ارتودنسی چقدر زمان می‌برد؟
ارتودنسی آمریکایی/ جوابگیری در کوتاه ترین مدت
مناسب مشکل پسندان / IPS کامپوزیت سوئیسی
بازگشت به صفحه اول